Od zawsze jestem fanką pokazywania historii przez opowieść, której wysłuchujemy z wypiekami na twarzy. Mogę nie wiedzieć w jakim stylu został pobudowany dany zamek, gubię się w wiekach, epokach i rodach, ale z całą pewnością zapamiętam jakie zwyczaje mieli jego mieszkańcy, co lubili, z czego zasłynęli, z kim romansowali i jak im się żyło.
Pewnie dlatego urzekła mnie aplikacja PYENINY, którą bardzo Wam polecam.
„Wydaj się na niezwykłą wędrówkę po jednych z najpiękniejszych gór Środkowej Europy (…) Posłuchaj opowieści o dawnych czasach, legendach i wierzeniach. Prześledź historię Pienin od zarania dziejów aż po czasy współczesne.” – tekst pochodzi ze strony www.pyeniny.com
Wszystko jest bardzo proste. Wchodzicie na stronę, ściągacie apkę, jedziecie w Pieniny i ruszacie po wielką przygodę:) W momencie kiedy dotrzecie do miejsca, z którym związana jest jakaś legenda, mit czy fakt historyczny otrzymacie powiadomienie. Klikacie „play” i słuchacie. Każdą z opowieści możecie też odczytać. Chociaż ja zdecydowanie bardzo, bardzo polecam założyć słuchawki i posłuchać tego głosu, tych dźwięków i w końcu tej historii. Plus taki, że do odsłuchania historii nie potrzebujecie internetu, musicie tylko wcześniej ściągnąć aplikację. Minus taki, że daną historię można odsłuchać tylko i wyłącznie w „tym konkretnym miejscu”, z którym jest związana. Oczywiście z założenia, jak się wkręcicie, jest to niezły motywator, żeby dotrzeć w te wszystkie miejsca.
„Uciekaj u boku księżnej Kingi przed tatarskim najeźdźcą. Przetrwaj oblężenie za murami Zamku Pieniny. Zdobądź świętą górę Słowian. Poznaj pienińskiego pustelnika i genialnego mnicha z Czerwonego Klasztoru. Przeżyj romantyczne zachwyty gości kąpielowych. Poznaj ciężkie życie górskich chłopów nękanych przez złe duchy.” – tekst pochodzi ze strony www.pyeniny.com
Brzmi jak dobrze napisana książka przygodowa. Przyznam, że nie odsłuchałam jeszcze całości nagrań, ale zajawiłam się i na pewno najbliższym czasie ruszę wszystkimi szlakami, których na chwilę obecną jest 4.
Na chwilę obecną w aplikacji jest 25 rozdziałów, rozmieszczonych na 4 szlakach:
przełom Dunajca Szczawnica ➙ Czerwony Klasztor (szlak czerwony)
droga sromowiecka Krościenko ➙ Sromowce Niżne (szlak żółty)
Szczytami Pienin Sokolica ➙ Góra Zamkowa ➙ Trzy Korony (szlak niebieski)
Droga Szczawnicka Krościenko ➙ Przełęcz Sosnów (szlak zielony)
Jeśli będziecie w Pieninach, zamiast chodzić wzdłuż Grajcarka (co jest oczywiście bardzo przyjemne), dajcie się poprowadzić opowieści. Traficie w miejsca, o których wcześniej być może nawet nie słyszeliście, poznacie historie i legendy z nimi związane. A to pozwoli Wam poczuć prawdziwy klimat tych okolic.
Fragment opowieści możecie odsłuchać na stronie www.pyeniny.com. (na dole strony)
*zdjęcie pochodzi ze strony www.pyeniny.com